Warning: Creating default object from empty value in /autoinstalator/wordpress1/wp-content/plugins/vamtam-push-menu/push-menu.php on line 106

Szkoła Podstawowa w Platerówce im. Emilii Plater zaangażowała się w akcję zbierania żołędzi dla dzikich zwierząt zamieszkujących nasz obwód. Późną jesienią dzieci przystąpiły do zbiorów. Wspomagane przez Panie Nauczycielki oraz Rodziców zebrały kilkaset kilogramów karmy. W tym roku dęby obrodziły wyjątkowo obficie stąd zadanie wymagało zaangażowania dużych sił i logistyki. Zebrane żołędzie trafiały całymi wiadrami do jutowych worków w szkolnym magazynku. Zebrane żołędzie zostały rozdysponowane przez Myśliwych z naszego Koła w miejscach stałego dokarmiania zwierzyny. Dzieci z klas, które uzbierały najwięcej otrzymały specjalne wyróżnienia. Finał akcji odbył się oczywiście w plenerze. Przy ognisku i pieczonych kiełbaskach dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat dziko żyjących zwierząt oraz pracy Myśliwych w lesie. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz Paniom Nauczycielkom za zaangażowanie w akcję oraz Kolegom z naszego Koła za rozdysponowanie zebranej karmy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego przekazania zbiorów.

A tutaj kilka szczegółów na temat wartości odżywczych żołędzi:

Nasiona dębów zawierają skrobię i inne węglowodany, których udział określany jest na odpowiednio ok. 37% i 7%, wg innych źródeł ich łączny udział w wysuszonych żołędziach wynosi ok. 54%. Tłuszczy jest 31,4%, białek jest 8,1%. 100 g suszonych żołędzi zawiera ok. 1/3 dziennej dawki witaminy B6 (0,7 mg) i B9 (115 mg). Mniej znaczące dawki (ok. 10% dawki dziennej) zawiera innych witamin: B1 (0,1 mg), B2 (0,2 mg), B5. Składniki mineralne stanowią 1,8%, przy czym znaczący udział ma mangan (1,4 mg w 100 g), miedź (0,8 mg), magnez (82 mg), potas (709 mg), fosfor (103 mg)

© 2017 - Koło Łowieckie Róg Wrocław. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Napisz do nas        skarbnik@rog.wroclaw.pl